Dlaczego druk gazet w drukarni gazet jest najtańszy?

maszyna drukarnia gazet
W tym artykule przybliżamy kulisy druku gazetowego i podpowiadamy, jak to możliwe, że druk gazet może być nawet kilkadziesiąt procent tańszy od innych technologii

Różne technologie druku gazet

Zacząć tekst należy od może odkrywczego, a może nie zwrócenia uwagi na istotny fakt: druk gazet może odbyć się w różnych technologiach. I to użyte technologie są jednym z czynników wpływających na finalny efekt: i wizualny i cenowy. Zupełnie inaczej prezentuje się wydrukowana publikacja w drukarni gazetowej sfocusowanej na druk dzienników, zupełnie inaczej w drukarniach w których ekspresowy druk – a taki musi być druk dziennika – nie jest kluczowy. Drukarnie, które specjalizują się w druku publikacji jakościowych, gdzie czas nie gra najważniejszej roli, pozwalają na mieszanie technologii (czyli okładka w innej gramaturze niż środek), pozwalają na wybieranie własnego formatu, i na wiele innych.

Zaś drukarnia gazetowa specjalizująca się w druku dzienników, przede wszystkim skupia się na szybkim druku. W praktyce oznacza to wyeliminowanie wszystkich rozwiązań, które mogłyby spowolnić ten proces. I oznacza to zoptymalizowanie druku tylko pod tą technologię.

 

Szybka drukarnia gazet

Nasza drukarnia gazet oferuje usługę druku w technologii takiej w jakiej odbywa się druk dzienników. Taki druk potrafi być gotowy do odbioru nawet w kilka godzin. Taki druk gazetowy jest bardzo szybki, ale aby to osiągnąć należy sięgnąć po kompromisy. Te kompromisy dla wielu są zaletą, dla innych wadą.

 

Ograniczone formaty w druku gazetowym

Wspominamy o tym często w rozmowach z klientami. W oferowanej usłudze druku gazetowego do wyboru są tylko dwa formaty. Jeden zbliżony do A3 i drugi będący pośrednim między A4 a C4. Nie istnieje możliwość „docinania” papieru do formatu wskazanego przez klienta. Pamiętajmy: kluczem do którego zaprojektowana jest drukarnia gazet jest czas. Jeśli ma być druk gazet wykonany bardzo szybko, drukarnia gazetowa musi zoptymalizować wszystkie procesy. Ten proces pozwala zaoszczędzić sporo czasu.

 

Ograniczony papier w drukarni gazet

Tak jak z papierem, podobnie nie ma możliwości wyboru własnego papieru do druku gazetowego. Oczywiście, zupełnie inaczej drukarnia gazet rozmawia z klientem drukującym nakłady na poziomie 1-2 mln egz., jednak sporo Klientów sięga po nakłady w do 100-200 tys. egz. To zdecydowanie za małe nakłady. I wracając do klucza jakim projektuje się drukarnie gazet typu dziennik, czyli czas. Ograniczona liczba papieru, pozwala hurtem drukować duże ilości gazet. Ponadto oczywiście zakup papieru przy większych ilościach odbywa się w atrakcyjniejszych cenach, co nie bez wpływu jest na cenę finalną usługi druku gazety. Pamiętać również warto, że papier gazetowy wykorzystywany w druku gazet jest lekki, mniej więcej o połowę lżejszy od tego, co posiadamy w drukarkach domowych.

 

Artefakty, „ząbki” i inne atrakcje

Drukarnia gazet oferująca druk dzienników ma zoptymalizowane wiele procesów: w praktyce, taki druk gazetowy nie jest idealny. Na marginesie zewnętrznym pojawiają się „ząbki” – to efekt cięcia papieru w locie, do tego w druku mogą pojawić się różnego rodzaju artefakty, kropki, ślady, dziurki i wiele innych.

Jeśli Klient oczekuje druku, który będzie tak wysokiej jakości jak druk typu kreda, powinien sięgnąć po drukarnie oferujące druk w innych technologiach. Oczywiście musi się liczyć z faktem ciężkiej dostępności takich drukarni (problem technologiczny) i ze znacznie wyższymi cenami. Jakość kosztem ceny.

Tutaj również warto podpowiedzieć, jeśli Klient potrzebuje np. 10 tys. egz., warto aby zamawiany druk gazet był w większym nakładzie – właśnie po to, aby uwzględnić ewentualne problematyczne egzemplarze, czy np. uszkodzenia związane z pakowaniem wydrukowanych gazet.

 

Druk gazetowy jest tani i szybki

I to jest dobre podsumowanie artykułu. Jest ekstremalnie szybko, i bardzo tanio – zwłaszcza, gdy spojrzymy na inną gramaturę. Ale dzieje się to kosztem jakości. I należy mieć to na uwadze.

 

Jak drukuje się w drukarni gazet?

A idealnym podsumowaniem teorii będzie praktyka i tutaj z pomocą przyjdzie New York Times, którego redakcja ładnie wizualnie pokazała jak wygląda druk ich gazety w swojej drukarni gazetowej. Warto zwrócić

 

Ciekawe linki:

To strona z artykułami. Kliknij TU lub w logo na górze strony i powróć na stronę główną.

Przejdź do:

Wydruk gazety wyborczej – cennik i informacje

Wydruk gazety wyborczej – cennik i informacje

Wydruk najtaniej, bo gazet tj. na papierze gazetowym. Ceny tańsze nawet o 80%! Sprawdź cennik, informacje techniczne. 7 kwietnia odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych. W związku z tym, wielu klientów ten jeden raz będzie chciała wydrukować gazetę najtaniej....

czytaj dalej
Ciekawostki drukarskie: pierwsza gazeta na świecie

Ciekawostki drukarskie: pierwsza gazeta na świecie

Pierwsza gazeta świata powstała przypadkiem i najstarszą została uznana w 2005 roku. Oto bardzo ciekawa historia początków prasy. 23 kwietnia 1605 roku, w Strasburgu, Johann Carolus, niemiecki drukarz i wydawca, stworzył pionierskie dzieło – "Relation aller Fürnemmen...

czytaj dalej
Strefa Czystego Transportu – podsumowanie, linki

Strefa Czystego Transportu – podsumowanie, linki

Warszawa już wprowadziła Strefę Czystego Transportu, a Kraków, czy Wrocław zaraz chcą go wprowadzić. Czy SCT ma sens, czy jest logiczny? Parę linków w tym artykule. Przegłosowane. Pierwsza Strefa Czystego Transportu wchodzi w życie - w Warszawie. Pojawiają dziesiątki...

czytaj dalej
Ciekawostki drukarskie: czcionka szeryfowa

Ciekawostki drukarskie: czcionka szeryfowa

Czcionki towarzyszą nam codziennie, choć często nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia i roli. Jednak każdy, kto kiedykolwiek zwrócił uwagę na szczegóły drukowanych publikacji - zwłaszcza drukowanych gazet, z pewnością natknął się na dwa główne rodzaje czcionek:...

czytaj dalej

Wybory 2024 – wolne miejsca przed drugą turą

Szanowni Państwo, przed drugą turą zwolniły się sloty do...

Wesołych Świąt Wielkanocnych 2024

Szanowni Państwo, w związku ze zbliżającymi się świętami...

Wzmożony ruch przed Wielkanocą 2024

Szanowni Państwo, zbliża się okres świąteczny (Wielkanoc...

Wybory 2024: do 14 marca listy na włodarzy!

W związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi,...

Życzenia z okazji Dnia Mężczyzn 2024

Szanowni Panowie, z okazji przypadającego dzisiaj Dnia...